Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Laws of Games | Management
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 NEWS :

Back to Previous Page
  Radha Raman capture FAO 1st Dvn League title
CUTTACK,17 Sep 2017 (Team Orisports)
 

Radha Raman Club were crowned Football Association of Odisha (FAO) 1st Division League champions, defeating last three years’ title winners Sunrise Club by 2-1 goals in the floodlit final at Barabati Stadium, Cuttack today. The champion team received a cash prize of Rs 1 lakh and the runners-up side Rs 50,000.

The tournament, featuring 25 teams, was organised by Football Association of Odisha (FAO) from July 2. Odisha Sports & Youth Services Minister Chandra Sarathi Behera handed over the trophy in the presence of Odisha Athletic Association secretary Asirbad Behera and FAO secretary Sanjay Behera. Players who represented Odisha in the 1967 along with some veteran footballers were felicitated on the occasion.

 

Earlier, Retd Justice AS Naidu graced the opening ceremony as the chief guest. Odisha Athletic Association secretary Asirbad Behera, Odisha Archery Association secretary Sradhananda Das, FAO secretary Sanjay Behera and former football international R P Singh were present on the occasion.

RESULTS:
July 2 (Match No 1):
Mangala Club (Sachikanta Rout 73-PK) beat Rovers Club 1-0.
July 4 (Match No 2): Odisha Police (Rabi Mundari 12, Pramod Kumar Das 50) beat Rovers Club 2-0.
July 4 (Match No 3): Mangala Club (Chetan Nayak 2, 47; Sachikanta Rout 35) beat Club-n-Club (Vicky Sethi 50) 3-1.
July 5 (Match No 4): Sunrise Club (Amiya Kisku 9, Bharat Munda 23, 60; Sk Zahid 29, Deepak Oram 69) beat Lalbag Club 5-0.
July 5 (Match No 5): Independent Club (Premraj Pradhan 22, Lingaraj Bhoi 77) beat Kishore Club 2-0.
July 6 (Match No 6): Odisha Police (Aita Singh Gurung 20, 29; Prasanta Naik 38, Jayant Rout 77*) beat Mangala Club 4-0.
July 6 (Match No 7): Rovers Club (Bikash Nayak 38) beat Club-n-Club 1-0.
July 7 (Match No 8): Bidanasi Club (Karfulla Lakra 44, Pareswar Das 53) beat Lalbag Club 2-0.
July 7 (Match No 9): Independent Club (Manoj 18, Lingaraj Bhue 40, 42, 75; Sundar Marandi 67) beat Odisha Govt Press (Ranjan Routray 54) 5-1.
July 8 (Match No 10): Club-n-Club (Anil Kumar Samal 14, 61, 66, 69; Biki Sethy 35, 40, 49, 58; Bikash Kumar Sahoo 52) beat Azad Hind Club 9-0.
July 8 (Match No 11): Sunrise Club (Janmo Xess 15,  56; Bharat Munda 61, Anil Deep 67) beat Kishore Club (Pravat Behera 27) 4-1.
July 9 (Match No 12): Bidanasi Club (Bijay Behera 8, 18, 35; Sibaram Dora 27*, Manoj Das 29, Trivendra Dash 73, Pareswar Das 79) beat Odisha Govt Press (Sunil Das 56) 7-1.
July 9 (Match No 13): Lalbag Club (Lingaraj Bhoi 16, 50, 65; Premraj Pradhan 68) beat Independent Club 4-0.
July 10 (Match No 14): Govt Sports Hostel (Bhabagrahi Padhiary 24, 40, 69; Sunil Sardar 35) beat Club-n-Club 4-1.
July 10 (Match No 15): Mangala Club got walk-over against Azad Hind Club.
July 11 (Match No 16): Kishore Club (Mahendra Jally 27, Sriram Baskey 42, 43, 56; Bishu Behera 59, 62) beat Odisha Govt Press 6-0.
July 11 (Match No 17): Bidanasi Club (Bijay Behera 32, 75; Sunamali Mahananda 41, Karfula Lakra 58) beat Independent Club 4-0.
July 12 (Match No 18): Govt Sports Hostel (Sunil Sardar 76) beat Odisha Police 1-0.
July 12 (Match No 19): Rovers Club got walk-over against Azad Hind Club.
July 13 (Match No 20): Sunrise Club (Anil Deep 20, Bharat Munda 35, Janmo Xess 38, 48, 49, 58; Ambika Lakra 41) beat Independent Club (Lingaraj Bhue 12) 7-1.
July 13 (Match No 21): Bidanasi Club (Bijay Behera 53) beat Kishore Club 1-0.
July 14 (Match No 22): Odisha Police got walk-over against Azad Hind Club.
July 14 (Match No 23): Govt Sports Hostel (Bipin Mahato 2, Bhabagrahi Padhiary 53, 76, 79) beat Mangala Club (Chetan Nayak 21).
July 15 (Match No 24): Sunrise Club (Janma Xess 74) beat Bidanasi Club 1-0.
July 15 (Match No 25): Kishore Club (Salku Soren 3, Mahendra Jally 10, Sakulal Beshra 20, Sriram Baskey 24) 4-0.
July 16 (Match No 26): Govt Sports Hostel got walk-over against Azad Hind Club.
July 16 (Match No 27): Odisha Police (Rabi Mundari 8, 12) drew with Club-n-Club (Nipendra Kumar Das 35, Akash Das 74) 2-2.
July 17 (Match No 28): Odisha Govt Press got walk-over against Lalbag Club.
July 18 (Match No 29): Sunrise Club (Tophan Nayak 2, 14; Sonu Khadia 20, 62; Amiya Kisku 65) beat Odisha Govt Press 5-0.
July 18 (Match No 30): Govt Sports Hostel (Francis Lakra 19, Bhabagrahi Padhihary 54, 78; Bikash Chndra Padhihary 56) beat Rovers Club (Ashok Kumbar 9, Pintu Behera 63) 4-2.
August 16 (Match No 31): Morning Club (Babulu Gurla 14) beat SAI Training Centre 1-0.
August 17 (Match No 32): Radha Gobinda Club (Subash Pradhan 66) beat Young Utkal Club 1-0.
August 18 (Match No 34): Jay Durga Club (Aklesh Toppo 24, Dasrathi Kanhar 41) beat Moring Club 2-0.
August 18 (Match No 35): Yuva Vandhu Cultural Group (Manjit Kishan 65) drew with Chand Club (Sk Imtiaz 14) 1-1.
August 19 (Match No 36): Rising Star Club (Sanjit Khara 58, Dipak Minz 66) beat SAI Training Centre 2-0.
August 20 (Match No 37): Young Utkal Club (Ganesh Bhoi 4, Prakash Bhoi 51) beat Chand Club 2-0.
August 20 (Match No 38): Radha Gobinda Club drew with Yuva Vandhu Cultural Group 0-0.
August 21 (Match No 40): Jaydurga Club beat Western Mahaveer Club (walk-over).
August 21 (Match No 41): Radharaman Club (Md Azam Khan 7*OG, Moses Obassi 27, 56, 79; Arpan Lakra 33, Krishnanu Das 45) beat State Bank of India 6-0.
August 22 (Match No 42): Chand Club drew with Radha Gobinda Club 0-0.
August 22 (Match No 43): Young Utkal Club (Shayam Bhoi 82) beat Yuva Vandhu Cultural Group 1-0.
August 23 (Match No 44): Moring Club drew with State Bank of India 0-0.
August 23 (Match No 45): Rising Star Club drew with Jay Durga Club 0-0.
August 24 (Match No 46): Rising Student Club (Arbind Lakra 47) beat Young Utkal Club 1-0.
August 24 (Match No 47): East Coast Railway (Sanjeet Panna 50) drew with Yuva Vandhu Cultural Group (Amar Khadia 68) 1-1.
August 26 (Match No 48): Radha Raman Club drew with Morning Club 0-0.
August 26 (Match No 49): Rising Star Club (Sanjit Khora 37, 63, 75; Devid Ekka 59) beat State Bank of India 4-0.
August 27 (Match No 50): East Coast Railway (Sk Mustakim 19, Sanjit Panna 27, Sanatan Lohar 51) beat Chand Club (Sasikant Sandil 60) 3-1.
August 27 (Match No 51): Rising Student Club (Kunar Marndi 10, 32; Arbin Lakra 17, Manoj Murmu 41) beat Radha Gobinda Club 4-0.
August 28 (Match No 52): Jay Durga Club (Rajak Nag 7, Akhilesh Toppo 34) beat Radha Raman Club (Mosesh Abasi 39) 2-1.
August 28 (Match No 53): SAI Training Centre (Daman Marndi 48) beat State Bank of India 1-0.
August 29 (Match No 54): East Coast Railway (Sanatan Lohar 2) beat Young Utkal Club 1-0.
August 29 (Match No 55): Rising Student Club beat Yuva Vandhu Cultural Group (walk-over).
August 30 (Match No 56): Rising Star Club drew with Morning Club 0-0.
August 30 (Match No 57): State Bank of India beat Western Mahaveer Club (walk over).
August 31 (Match No 58): East Coast Railway (Sanjit Panna 31) beat Radha Gobinda Club 1-0.
August 31 (Match No 59): Rising Student Club (Manoj Murmu 16, Arbind Lakra 66) beat Chand Club 2-0.
Sept 1 (Match No 60): Radha Raman Club beat Rising Star Club 3-0. (Mojesh Abasi 6, 78; Ramesh Murmu 12).
Sept 3 (Match No 62): Morning Club beat Western Mahaveer Club who gave walk-over.
Sept 3 (Match No 63): Rising Student Club (Arvind Lakra 5) drew with East Coast Railway (Ranjit Pareya 81) 1-1.
Sept 4 (Match No 64): Radha Raman Club (Mosesh Abasi 49) beat SAI Training Centre 1-0.
Sept 4 (Match No 65): Jay Durga Club (Ekalabya Lakhua 1, Sumit Munda 55) beat State Bank of India 2-0.
Sept 5 (Match No 61): SAI Training Centre (Ersad Alam 52) beat Jay Durga Club 1-0.

SUPER LEAGUE:
Sept 7 (Match No 1):
Radha Raman Club (Mosses Obasi 15, 71; Ananda Lakra 68) beat Odisha Police 3-0.
Sept 7 (Match No 2): Sunrise Club (Bharat Munda 76) beat East Coast Railway 1-0.
Sept 8 (Match No 3): Rising Student Club (Raju Bisar 54) beat Bidanasi Club 1-0.
Sept 8 (Match No 4): State Sports Hostel (Francis Lakra 8, D Srinath 30, Sujit Tirky 53, Bhabagrahi Padhihary 72) beat Jay Durga Club 4-0.
Sept 9 (Match No 5): Radha Raman Club drew with East Coast Railway 0-0.
Sept 9 (Match No 6): Sunrise Club (Janmo Xess 5) beat Odisha Police 1-0.
Sept 10 (Match No 7): Rising Student Club (Sk Fared 77, Arvind Lakra 80) beat Jay Durga Club (Aady Baiyo 53) 2-1.
Sept 10 (Match No 8): Govt Sports Hostel (Manas Nayak 43, Bhabagrahi Padhiary 69) beat Bidanasi Club 2-0.
Sept 11 (Match No 9): Odisha Police (Prasanta Naik 11, Manoj Tudu 51, 59) beat East Coast Railway 3-0.
Sept 11 (Match No 10): Radha Raman Club (Anand Lakra 19, Moses Obasi 22) beat Sunrise Club 2-0.
Sept 12 (Match No 11): Bidanasi Club drew with Jay Durga Club 0-0.
Sept 12 (Match No 12): Rising Student Club Vs State Sports Hostel (Match abandoned due to thundershower).

SEMIFINALS:
Sept 14 (Match No 1):
Radha Raman Club (Moses Obasi 20, 48) beat Rising Student Club (Arbind Lakra 41) 2-1.
Sept 14 (Match No 2): Sunrise Club beat State Sports Hostel 4-2 in penalty shoot out (Full time 0-0 draw).
FINAL (Sept 17): Radha Raman Club (Moses Abbasi 23, Arapan Lakra 43) beat Sunrise Club (C Prakash 61) 2-1.
------------------------------------------------------------------------------- PHOTOS -------------------------------------------------------------------------------
PHOTO: Players of Radha Raman Club with guests and officials at the closing ceremony in Cuttack on Sept 17, 2017.

RIGHT: Players of Sunrise Club pose with their trophy on Sept 17, 2017.

 
   

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES