Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 NEWS :

Back to Previous Page
  Sunrise, Young Utkal win FAO 1st Div League titles
CUTTACK,29 Sep 2018 (Team Orisports)
 

Sunrise Club and Young Utkal Club emerged Diamond and Gold group champions respectively in the FAO First Division League, which was organised by Football Association of Odisha (FAO) at Barabati Stadium here from August 18, 2018. This year’s First Division League, featuring a total of 27 club and institutional teams, was conducted in a new format, which involved three groups _ Diamond, Gold and Silver.

Sunrise Club secured the top spot in the Diamond Group with 16 points from seven matches. They won five, lost one and drew one. Top eight clubs of FAO vided for honours in the Diamond Group and the top four finishers qualified for the quarterfinals, which is called Super Cup. Odisha Police finished second, while the third and fourth positions were occupied by Odisha Sports Hostel and Rising Student Club respectively.

 

Gold Group champions Young Utkal Club garnered 16 points from six matches. They won five and drew one. The Gold Group was played among seven teams, among whom top three qualified for the Super Cup. Rising Star Club and Rovers Club finished second and third respectively in the Gold Group.

Sunshine Club emerged toppers in Silver Group and qualified for the Super Cup and for next year’s Gold League. A total of 12 teams battled it out in the Silver Group after being further divided into Group A and B. Though the two bottom-placed teams (Western Mahaveer and Yuva Vandhu Cultural Group) in Silver Group were supposed to meet each other on Sept 29 and the losers were set to be relegated to next year’s Second Division League, FAO did not disclose the outcome.  The Super Cup Tournament will take place from October 1 to 7.

RESULTS:

DIAMOND GROUP:
August 20 (Match No 1):
Rising Student Club (Jayanta Mahato 77’) beat Bidanasi Club 1-0.
August 22 (Match No 2): Odisha Sports Hostel (Sunil Sardar 13’) beat Radharaman Club 1-0.
August 24 (Match No 3): Rising Student Club drew with East Coast Railway 0-0.
August 26 (Match No 4): Sunrise Club (Janma Xess 4’, Gurpreet Singh 10’, Md Fayaz KF 17’,33’,74’) beat Bidanasi Club 5-0.
August 30 (Match No 5): Sunrise Club (Arpan Lakra 83’) drew with Odisha Sports Hostel (Prasant Srihari 57’) 1-1.
August 31 (Match No 6): Sunrise Club (Md Fayas KF 14’,75’; Ambika Lakra 23’,55’) beat Radharaman Club 4-0.
Sept 1 (Match No 7): East Coast Railway (Prakash Dilla 26’) beat Bidanasi Club 1-0.
Sept 3 (Match No 8): Rising Student Club (Chandra Sekhar Behera 2’, SS Alam 34’, Lakhai Murmu 72’) beat Radha Raman Club (Prasanjit Singh 42’) 3-1.
Sept 5 (Match No 9): Bidanasi Club drew with Jay Durga Club 0-0.
Sept 7 (Match No 10): Odisha Police (Bijay Ghallan 16’, Jorge Prakash 22’,32’) beat Jay Durga Club (Sidhant Das 27’) 3-1.
Sept 8 (Match No 11): East Coast Railway (Hemanta Das 10’) beat Radharaman Club 1-0.
Sept 10 (Match No 12): Sunrise Club (Md Fayaz 72’,82’) beat Jay Durga Club (Sidhant Das 42’) 2-1.
Sept 11 (Match No 13): Odisha Police (???) beat Radharaman Club (?) 3-1.
Sept 12 (Match No 14): Odisha Sports Hostel (Bhabagrahi Padhihary 73’) beat East Coast Railway 1-0.
Sept 14 (Match No 15): Odisha Police (Nabin Suna 32’, Pramod Kumar Das 34’) beat Rising Student Club (Sk Farid 24’) 2-1.
Sept 15 (Match No 16): Sunrise Club (Dinesh Lakra 41’, Janmo Xess 59’, Balraj Singh 62’) beat East Coast Railway 3-0.
Sept 16 (Match No 17): Jay Durga Club (Prasanta Kumar Behera 29’, Sidhanta Das 35’) beat Radha Raman Club (Badha Hembram 30’) 2-1.
Sept 16 (Match No 18): Odisha Police (Abhimanyu Pandey 14’, Bijay Ghalan 67’, Babulal Marandi 76’) beat Bidanasi Club (Bohan Majhi 80’) 3-1.
Sept 19 (Match No 19): Radharaman Club (Bada Hembram 48’, Sumant Chatri 56’) beat Bidanasi Club 2-0.
Sept 20 (Match No 20): Rising Student Club (Lakhai Murmu 44`) beat Sunrise Club 1-0.
Sept 22 (Match No 21): Sunrise Club (Md Fayas 4,73; Bharat Munda 23, Ambika Lakra 70) beat Odisha Police 4-0.
Sept 22 (Match No 22): Odisha Sports Hostel beat Bidanasi Club (walk-over).
Sept 23 (Match No 23): Rising Student Club (Raju Bisar 15’, Kuar Marandi 31’, Arbind Lakra 50’) beat Jay Durga Club (Sidhant Das 42’) 3-1.
Sept 24 (Match No 24): Odisha Police drew with Odisha Sports Hostel 0-0.
Sept 26 (Match No 25): Jay Durga Club drew with East Coast Railway 0-0.
Sept 26 (Match No 26): Rising Student Club (Raju Bisar 19, Sk Farid 49) drew with Odisha Sports Hostel (Fransis Lakra 52, Sunil Sardar 53) 2-2.
Sept 28 (Match No 27): Odisha Police (Bijaya Ghallan 49, Prasanta Kumar Nayak 70) beat East Coast Railway 2-0.
Sept 28 (Match No 28): Sports Hostel beat Jay Durga Club (Walk-over).

GOLD GROUP:
August 18 (Match No 1):
Young Utkal Club (Rakesh Sahoo 55’) drew with Mangala Club (Ajit Rout 64’) 1-1.
August 19 (Match No 2): Rovers Club (Bijay Mukhi 10’, Antaryami Nayak 13’) beat Independent Club 2-0.
August 21 (Match No 3): Kishore Club (Prakash Tarai 40+2’, Bikram Nayak 50’,59’) beat Rovers Club (Antaryami Nayak 28’, 80+1’) 3-2.
August 23 (Match No 4): Rovers Club (Dasarathi Kanhar 15’) beat Mangala Club 1-0.
August 25 (Match No 5): Rising Star beat Independent Club (walk-over).
August 27 (Match No 6): Young Utkal Club (Rakesh Sahoo 47’, Dinabandhu Das 70’) beat Rovers Club 2-0.
August 28 (Match No 7): Rising Star Club (Sanjit Khora 11’,18’; Rajak Nag 34’, Anik Das 79’) beat Mangala Club 4-0.
August 30 (Match No 8): Kishore Club beat Independent Club (Walk-over).
August 31 (Match No 9): Rovers Club (Bijay Mukhi 14’, Biju Oram 38’,74’) beat Radhagovinda Club (Md Irsad Alam 17’) 3-1.
Sept 1 (Match No 10): Young Utkal Club beat Independent Club (Walk-over).
Sept 3 (Match No 11): Rising Star Club (Rajak Nag 8’, Sanjit Khora 13’,39’; Chandra Muduli 32’) beat Rovers Club (Biju Oram 7’, Dasrathi Kanhar 69’) 4-2.
Sept 5 (Match No 12): Rising Star Club (Sanjit Khara 24’, Dipak Minz 45’, Abhijit Dey 80’) beat Kishore Club (Bikram Nayak 35’) 3-1.
Sept 8 (Match No 13): Mangala Club beat Independent Club (Walk-over).
Sept 9 (Match No 14): Young Utkal Club (Krushna Das 10’, Tapan Singh 35’, Dinabandhu Das 37’) beat Rising Star Club (Rajak Nag 2’) 3-1.
Sept 14 (Match No 15): Rising Star Club (Anil Sindur 43’, Sanjit Khara 80’) beat Radha Gobinda Club 2-0.
Sept 18 (Match No 16): Young Utkal Club (Rakesh Sahoo 18`, Tapan Singh 59`,70`; Dinabandhu Das 77`) beat Kishore Club 4-0.
Sept 23 (Match No 17): Mangala Club beat Kishore Club (Walk-over).
Sept 24 (Match No 18): Young Utkal Club (Rakesh Sahoo 9’, Dinabandhu Das 70’, 74’) beat Radha Gobinda Club 3-0.
Sept 27 (Match No 19): Radha Gobinda Club (Naren Suna 22) drew with Mangala Club (Sagar Rout 61) 1-1.

SILVER GROUP-A:
August 18 (Match No 1):
SAI Training Centre (Prabhar Dandsena 9’, Rajesh Nayak 29’,31’) beat Odisha Govt Press 3-0.
August 20 (Match No 2): Odisha Government Press drew with Yuva Vandhu Cultural Group 0-0.
August 21 (Match No 3): Club-n-Club (Kishore Ch Nag 20’, Umesh Bhue 65’) beat Chauliaganj Club (Mahesh Singh 40+1’) 2-1.
August 23 (Match No 4): SAI Training Centre (Sabir Khan 1’, Prabhat Dansena 55’, M Trinath 65’,67’,72’) beat Town Club 5-0.
August 26 (Match No 5): Club-n-Club (Abhinash Nayak 3’-OG, Umesh Bhue 4’,34’; Premraj Pradhan 8’,31’; Sameera Pradhan 68’) beat Yuva Vandhu Cultural Group 6-0.
August 28 (Match No 6): Chauliaganj Club (Shyam Sundar Soren 31’, Ramesh Murmu 39’,50’,53’) beat Odisha Govt Press 4-0.
August 30 (Match No 7): Club-n-Club (Debraj SA 19’,22’,54’; Samira Pradhan 73’) beat Town Club 4-0.
Sept 2 (Match No 8): SAI Training Centre (Sabir Khan 19’, Prabhat Dansena 38’) beat Club-n-Club (Debraj Sa 72’) 2-1.
Sept 4 (Match No 9): Odisha Govt Press beat Club-n-Club (Walk-over).
Sept 4 (Match No 10): Town Club (Harish Chandra Murmu 2’,5’,53’; Fagu Hembram 23’,46’) beat Yuva Vandhu Cultural Group (Devananda Swain 54’,57’) 5-2.
Sept 6 (Match No 11): Chauliaganj Club (Ramesh Murmu 3’, Mahesh Singh 29’) beat Town Club 2-0.
Sept 7 (Match No 12): SAI Training Centre (Abhinash Samal 42’,63’; Prabhat Dansena 44’,53’) beat Yuva Vandhu Cultural Group 4-0.
Sept 11 (Match No 13): Odisha Govt Press drew with Town Club 0-0.
Sept 17 (Match No 14): Chauliaganj Club (Mana Karangia 82’) drew with SAI Training Centre (Sibu Samal 83’) 1-1.

SILVER GROUP-B:
August 19 (Match No 1):
Lalbag Club drew with Western Mahaveer Club 0-0.
August 22 (Match No 2): Sunshine (Biki Sethi 23’,46’; Madan Soren 57’, Sk Rehan 66’) beat State Bank of India 4-0.
August 24 (Match No 3): Lalbag Club (Sunmaya Majhi 32’) drew with Chand Club (Sourav Ranjan Hanuman 50’) 1-1.
August 25 (Match No 4): Sunshine Club (Susanta Sethi 8’, Biki Sethy 33’,42’,80’; Madan Soren 40+2’,75’; Sk Rehan 76’) beat Western Mahaveer Club 7-0.
August 27 (Match No 5): Chand Club (Sunil Murmu 56’, Shasikant Sandil 59’) beat State Bank of India (Narayan Murmu 50’) 2-1.
August 30 (Match No 6): State Bank of India (Alok Dehuri 4’,43’; Narayan Murmu 13’, Joseph Ekka 40’) beat Western Mahaveer Club (Akula Sethi 53’) 4-1.
Sept 2 (Match No 7): Chand Club (Riakesh Nayak 13’) drew with Sunshine Club (Pintu Samal 61’) 1-1.
Sept 6 (Match No 8): State Bank of India drew with Lalbag Club 0-0.
Sept 9 (Match No 9): Sunshine Club (Anil Samal 33’, Pintu Samal 52’) beat Lalbag Club 2-0.
Sept 10 (Match No 10): Azad Hind Club (Keshab Majhi 5’, Basanta Kalo 40’, Satyaban Kishan 79’) beat Western Mahaveer Club 3-0.
Sept 12 (Match No 11): State Bank of India (Santosh Behera 14’, Rajendra Prasad Singh 66’) drew with Azad Hind Club (Keshab Majhi 8’,49’) 2-2.
Sept 15 (Match No 12): Lalbag Club (Srikant Behera 34’) beat Azad Hind Club 1-0.
Sept 17 (Match No 13): Sunshine Club (Vicky Sethi 48’,50’; Anil Samal 65’, Pritish Pattnaik 78’) beat Azad Hind Club 4-0.
Sept 19 (Match No 14): Chand Club (Sasikant Sandel 41’, Sunil Murmu 69’) beat Azad Hind Club 2-0.
----------------------------------------------------------------------- PHOTOS -----------------------------------------------------------------------
TOP: Members of Sunrise Club pose after emerging Diamond Group champions in the FAO First Division League.
RIGHT: Members of Young Utkal Club pose after emerging Gold Group champions in the FAO First Division League.

 
   

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES