Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 NEWS :

Back to Previous Page
  Results of Bhubaneswar School Football Tournament
BHUBANESWAR,16 Aug 2019 (Team Orisports)
 

Unit-VI Athletic Association is organizing the 30 th Unilight Cup Bhubaneswar Inter-School Football Tournament at Unit-VI Boys High School Ground here from August 5, 2019. State Commerce & Transport Minister Padmanav Behera inaugurated the tournament.

Angul-Sukinda Railway Limited Managing Director Dilip Samantaray, Unit-VI Boys High School Headmaster Madhusudan Mallick, Unit-VI Athletic Association president Tapan Kumar Mohanty and secretary Dilip Kumar Das were present in the opening ceremony.

RESULTS:
August 5 (Match 1): Unit-VI Boys High School drew with Palasuni Unnita Bidyalaya 0-0. Player of the Match: Siba Behera (Unit-VI School).
August 6 (Match 2): Kalinga Institute of Social Sciences (Kunaram Soren, Jadunath Hansdah 3 each, Balaram Hansdah 1) beat Govt Boys High School, Unit-II 7-0. PoM: Kunaram Soren.
August 6 (Match 3): Sri Aurabindo Bidyapitha, Gandarpur (Abhishek Padhiari 16th, Kabulal Sahu 44th) beat Kalinga Bidyapitha, Sampur 2-0. PoM: Kabulal Sahu.
August 7 (Match 4): Mother’s Public School drew with DAV School, Chandrsekharpur 0-0. PoM: Ankur Mallick (DAV).
August 7 (Match 5): BJEM School (Soumesh Mohanty 2nd, 36th, Kafil Abdullah 6th, Smruti Swagat Nayak 10th, 35th) beat Times Gurukul 5-0. PoM: Smruti Swagat Nayak.
August 8 (Match 6): DAV School, Pokhariput (Soumit Patnaik 18th, Ashray Das 46th) beat Future Bhubaneswar School (Bikash Ghuta 8th) 2-1. PoM: Soumit Patnaik.
August 8 (Match 7): Sai International School (Sagar Pradhan 2, Archit Bando, Ronit Behura, Siddharth Manot, Priyansh Tripathy 1 each) beat St Xavier’s School, Khandagiri 6-0. POM: Sagar Pradhan.
August 9 (Match 8): DM School (Aman Binayak 51st) beat BJEM School, BJB Nagar 1-0. PoM: Aman Binayak.
August 9 (Match 9): Capital High School (?) beat BJEM Schoo, Satyabhamapur 9-0. PoM: Sunil Soren (Capital HS).
August 13 (Match 10): Sri Aurobindo School (Sagar Rout 9th, 49th) beat Loyola Odia Medium School (Binay Dung Dung 19th) 2-1. PoM: Sagar Rout.
August 13 (Match 11): Palasuni High School (Durga Prasad Marandi 5th, 21st, Kasinath Tudu 15th, Dipu Hembram 30th, G Mandra 40th) beat St Joseph School 5-0. PoM: Durga Prasad Marandi.
August 14 (Match 12): Ramakrushna Sikhya Kendra (???) beat Mothers Public School (??) 3-1. PoM: Bipin Kumar Mundri.
August 14 (Match 13): Unit-I Boys High School (Sankhai Murmu 20th, Sundar Kisku 37th, Sankhai Hembram 40th) beat Sai International School (Archit Bando) 3-1. PoM: Sundar Kisku.
August 16 (Match 14): Sainik School (???????) beat DAV School, Pokhariput 8-0. PoM: Suraj Sundar Digal (Sainik School).
August 16 (Match 15): Capital High School (Dinesh Nayak 12th) beat Vikash Residential School 1-0. PoM: Chandan Nayak.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PHOTO: Players, guests and organising officials at the opening ceremony of the Unilight Cup Inter-School Football Tournament in Bhubaneswar on 5 August, 2019.

 

 
   

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES