Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 NEWS :

Back to Previous Page
  Samsad, Anshika, Manisha set new meet marks
CUTTACK,28 Dec 2019 (Team Orisports)
 

Long-distance runner Samsad Ara Begum, shot putter Anshika Routray and long jumer Manisha Merel established new meet records on the opening day of the 67th Odisha State Athletics Meet at Barabati Stadium here today.

Olympian Dutee Chand and National record holder Amiya Kumar Mallick emerged fastest woman and man of the meet, winning gold medal in respective 100m sprint events.

Sports & Youth Services Minister Tusharkanti  Behera inaugurated the three-day meet in the presence of Odisha Athletic Association secretary Asirbad Behera. Around 1600 athletes joined the meet.

RESULTS:

BOYS-14: 100m Run:
1. Dula Madhi, Malkangiri (12.0s), 2. Laxmidhar Pradhan, Keonjhar (12.2s), 3. Chinmaya Nag, Bolangir (12.4s). Triathlon: 1. Keshab Gamanga, Bhubaneswar (1713pts), 2. Bhima Sadar, Bhubaneswar (1507p), 3. Shankha Soren, Mayurbhanj (1504p).

 

BOYS-16: 100m Run: 1. Aryan Ekka, Bhubaneswar (11.1s), 2. Mahendra Santa, Kalahandi (11.2s), 3. S Tilak Prusty, Ganjam (11.2s). 800m Run: 1. Balabhadra Batra, Bhubaneswar (2:01.1s), 2. Bipin Pangi, Koraput (2:02.4s), 3. Luchhu Hansdah, Bhubaneswar (2:07.4s). Discus: 1. Ashish Kumar Patra, RSP (7.32m), Nagesh Sunam, Malkangiri (34.95m), 2. Debashish Samad, Cuttack (32.15m), 3. Jashaswi Dash, Khurda (31.77m).

BOYS-18: 100m Run: 1. Abhisek Dalabehera, Cuttack (10.9s), 2. Atish Kindo, Sundargarh (11.3s), 3. Smruti Ranjan Mallick, Bolangir (11.6s). 800m Run: 1. Jagmohan Purty, Cuttack (2:01.6s), 2. Surendra Khera, Koraput (2:02.2s), 3. Fedrick Kiro, Sundargarh (2:09.7s). Long jump: 1. Priyabrata Pattanaik, Khurda (6.36m), 2. Lalu Prasad Bhoi, Kalahandi (6.29m), 3. Lakhan Murmu, Mayurbhanj (6.15m). Discus: 1. Jyoti Prakash Nayak, Cuttack (40.72m), 2. Rajesh Kumar Swain, Puri (40.12m), 3. Samir Kumar Lenka, Cuttack (37.43m).

BOYS-20: 100m Run: 1. Hemanta Seth, Bolangir (11.1s), 2. Manoj Oram, Bhubaneswar (11.2s), 3. Biswa Ranjan Mohanty, Kendrapara (11.3s). 800m Run: 1. Dilip Nayak, Bhubaneswar (2:01.3s), 2. Subrat Pandey, Jharsuguda (2:05.3s), 3. Dibya Prasad Nayak, Jharsuguda (2:05.7s). 5000m Run: 1. Rashmi Ranjan Nayak, RSP (16:07.1s), 2. Bidika Sidhu, Rayagada (16:16.9s), 3. Rupendra Hembram, Mayurbhanj (16:39.4s). Long jump: 1. Yugantar Mohanty, Bhubaneswar (6.56m), 2. Bhima Soren, Bhubaneswar (6.45m), 3. Rashmi Ranjan Patra, Kendrapara (5.99m). Discus: 1. Lakchuman Sharma, Cuttack (40.63m), 2. Abhisek Panda, Puri (39.89m), 3. Gangadhar Madkami, Cuttack (33.83m).

GIRLS-14: 100m Run: 1. Basanti Majhi, Sundargarh (13.8s), 2. Geetanjali Kisan, Sundargarh (14.0s), 3. Sanju Hental, Koraput (14.3s). Shot put: 1. Prachi P Moharana, Sambalpur (8.25m), 2. G Gayatri Rao, Ganjam (7.42m), 3. Ankita Mohapatra, Jagatsinghpur (7.02m). Triathlon: 1. Basanti Majhi, Sundargarh (1251p), 2. Sanju Hantal, Koraput (1012p), 3. Priyanka Baa, Gajapati (973p).

GIRLS-16: 100m Run: 1. Ranjita Pingua, Sundargarh (13.1s), 2. Subhashree Parida, Bhubaneswar (13.3s), 3. Krushna P Barisalya, Khurda (13.6s). 800m Run: 1. Laxmipriya Kisan, Sundargarh (2:28.8s), 2. Anjana Garada, Koraput (2:31.5s), 3. Rameswari Gond, Sundargarh (2:35.8s). Shot put: 1. Anshika Routray, Cuttack (11.97m, *NMR), 2. Deepa Singh, Mayurbhanj (9.75m), 3. Sradhanjali Mishra, Bolangir (8.96m). Javelin: 1. Samiya Murmu, Sundargarh (24.32m), 2. Sita Hansdah, Mayurbhanj (22.07m), 3. Lalita Tudu, Cuttack (19.66m).

GIRLS-18: 100m Run: 1. Marymukta Soreng, Sundargarh (12.7s), 2. Jyotirmayee Sahoo, Khurda (13.2s), 3. Aradhana Gupta, Jharsuguda (13.4s). 800m Run: 1. Susmita Tigga, Sundargarh (2:28.5s), 2. Swati Upadhyay, Cuttack (2:45.8s), 3. Puja Murmu, KIIT (2:51.0s). High jump: 1. Dipa Kisan, Sambalpur (1.36m), 2. Sradhanjali Maharana, Ganjam (1.25m), 3. Prachi Karna, Sambalpur (1.20m), Pritipragyan Mohanty, Cuttack (1.20m), Suiteesmita Jena, Bhadrak (1.20m). Shot put: 1. Netramani Singh, Mayurbhanj (11.25m), 2. Budhini Majhi, Balasore (9.34m), 3. Manisha Das, Jagatsinghpur (8.84m). Javelin: 1. Dhanamati Xess, Cuttack (38.07m), 2. Duli Besra, Mayurbhanj (23.40m), 3. Anita Dhan, Sambalpur (21.48m).

GIRLS-20: 100m Run: 1. Madhmita Deb, KIIT (12.2s), 2. Manisha Merel, KIIT (12.2s), 3. Rima Bhoi, Bhubaneswar (12.4s). 800m Run: 1. Babita Santa, Sundargarh (2:21.8s), 2. Puja Behera, Balasore (2:34.1s), 3. Subham Jyoti Singh, Jagatsinghpur (2:40.5s). 5000m Run: 1. Sweta Kujur, Cuttack (20:22.1s), 2. Sujata Parida, Jagatsinghpur (21:35.9s), 3. Madina Paul, Cuttack (22:11.3s). Long jump: 1. Manisha Merel, KIIT (5.94m, *NMR), 2. Rashmini Majhi, Cuttack (5.42m), 3. Bishnupriya Nayak, Jagatsinghpur (4.64m). High jump: 1. Monika Kujur, Cuttack (1.46m), 2. Rina Majhi, Sundargarh (1.46m). Shot put: 1. Lipti Kadraka, KIIT (8.86m), 2. Sabera Begum, Kendrapara (8.69m), 3. Eva Dang, Sundargarh (8.52m). Javelin: 1. Monika Kujur, Cuttack (30.28m), 2. Samari Hanjaria, Koraput (24.72m), 3. Tabita Bagha, Sonepur (18.84m).

MEN: 100m Run: 1. Amiya Kumar Mallick, KIIT (10.7s), 2. Madhusudan Sabar, Odisha Police (11.0s), 3. Abhijit Sahu, Cuttack (11.2s). 5000m Run: 1. Ashok Dandasena, Odisha Police (15:33.9s), 2. Kailash Kumbhar, Odisha Police (15:51.2s), 3. Bhimsen Janka, Cuttack (16:06.9s). Long jump: 1. Ashish Kumar Patra, RSP (7.32m), 2. Sarun Payasingh, Kalahandi (6.65m), 3. Asutosh Kumar, Odisha Police (6.60m). Discus: 1. Ranjan Kumar Sahoo, Cuttack (46.37m), 2. Hari Behera, Cuttack (44.26m), 3. Rajat Kumar Mohanty, Cuttack (40.90m).

WOMEN: 100m Run: 1. Dutee Chand, KIIT (11.6s), 2. Bonita Lakra, Odisha Police (12.0s), 3. Deepali Mahapatra, Nayagarh (12.3s). 800m Run: 1. Namita Pradhan, Bargarh (2:25.8s), 2. Archana Jena, Jajpur (2:38.2s), 3. MS Salo Oram, RSP (2:38.3s). 5000m Run: 1. Samsad Ara Begum, Khurda (17:58.8s, *NMR), 2. Pravati Majhi, KIIT (19:46.2s), 3. Ambika Dila, Sundargarh (20:32.2s). Long jump: 1. Roji Mallik, KIIT (4.78m), 2. Binati Behera, Cuttack (4.71m), 3. Renki Sahu, Sambalpur (4.69m). High jump: 1. Rashmita Behera, Odisha Police (1.49m), 2. Lopamudra Sahoo, Dhenkanal (1.35m). Shot put: 1. Utkalika Priyadarshini, Cuttack (10.70m), 2. Parbati Sethi, EC Railway (10.58m), 3. Priyanka Toppo, Cuttack (9.88m). Javelin: 1. Priyanka Toppo, Cuttack (38.95m), 2. Sanjukta Minz, Cuttack (36.43m), 3. Sunita Sandha, Puri (26.71m).
----------------------------------------------------------------------------- PIX -----------------------------------------------------------------------------
TOP: KIIT long jumper Manisha Merel celebrates after establishing new meet record in girls-20 group on 28 December, 2019.
RIGHT: Anshika Routray celebrates after creating new meet record in girls-16 shot put event on 28 December, 2019.

 
   

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES