Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 NEWS :

Back to Previous Page
  Race-walker Priyanka Mahalik breaks State Record
CUTTACK,29 Dec 2019 (Team Orisports)
 

Priyanka Mahalik stole the show on the second day of the 67th State Athletics Meet as she created New State Record in women’s 20km race-walk event at Barabati Stadium here today. Priyanka clocked one hour 55:32.1 seconds to break the previous record of one hour 58:46.5 seconds.

As many as four new Meet Records were also created in the day. Janaki Kanta Nayak (Boys-14 high jump), Gobinda Pandia (Boys-18 10km race-walk), Nisha Barik (Girls-16 3km race-walk) and Sabita Toppo (Girls-16 100m hurdles) achieved these records.

RESULTS:

 

BOYS-14: 600m Run: 1. Bhima Sadar, Bhubaneswar (1:30.4s), 2. Jagadish Badanaik, Koraput (1:30.8s), 3. Jiwan Mukti Bilung, Bolangir (1:31.4s). Long jump: 1. Keshab Gamanga, Bhubaneswar (6.18m), 2. Jiwan Mukti Bilung, Bolangir (5.71m), 3. Krishna Kanheya Majhi, Kalahandi (5.66m). High jump: 1. Janaki Kanta Naik, Kalahandi (1.67m, *NMR), 2. Amarjeet Khatai, Puri (1.58m), 3. Sridhar Ugrasandhi, Sundargarh (1.55m). Shot put: 1. Ommkar Prasad Nanda, Cuttack (12.62m), 2. Sk Mehebub, Balasore (10.58m), 3. Aula Biswajit Rao, Jajpur (10.35m).

BOYS-16: 400m Run: 1. Aryan Ekka, Bhubaneswar (52.1s), 2. Bapi Hansda, Cuttack (53.6s), 3. Birsa Gagarai, Bhubaneswar (53.6s). 100m Hurdles: 1. Rajendra Sidhu, Bhubaneswar (14.0s), 2. Nitish Kulu, Bhubaneswar (14.9s), 3. Sudarsan Majhi, Malkangiri (15.2s). 5000m Race walking: 1. Santosh Kumar Behera, Kendrapara (27:17.7s), 2. Omm Prakash Ray, Cuttack (27:39.6s), 3. Aryanath Tiwari, Jharsuguda (29:31.0s). Long jump: 1. Naresh Rohidas, Bolangir (6.16m), 2. Rahul Naik, Dhenkanal (6.12m), 3. Chandan Paraja, Nabarangpur (6.04m). High jump: 1. Ramjeet Marandi, Mayurbhanj (1.68m), 2. Jagannath Hembram, Angul (1.60m), 3. Chikuna Bhoi, Puri (1.60m). Shot put: 1. Nagesh Sunam, Malkangiri (11.97m), 2. Sakti Swarup Nanda, Rayagada (10.22m), 3. Piyush Mallick, Jajpur (9.64m). Javelin: 1. Pravanjan Maharana, Cuttack (45.62m), 2. Ratan Marndi, Kandhamal (43.87m), 3. Gupt Khillo, Bolangir (42.49m).

BOYS-18: 400m Run: 1. Jashbeer Bilung, Sundargarh (52.2s), 2. Rabi Khara, Koraput (52.8s), 3. Chitta Ranjan Paikaray, Khurda (54.5s). 1500m Run: 1. Abhi Sisa, Kandhamal (4:25.3s), 2. Sukra Pangi, Koraput (4:27.9s), 3. Chandan Roy, Puri (4:28.0s). 110m Hurdles: 1. Ayush Sarkar, Cuttack (15.5s), 2. Dhananjay Murmu, Sundargarh (16.0s), 3. Rout Sing, Mayurbhanj (16.1s). 10000m Race walking: 1. Gobinda Pande, Angul (49:27.1s, *NMR), 2. Sudeep Kumar Sahoo, Angul (57:20.8s), 3. Sai Spandan Behera, Deogarh (1:01:04.8s). High jump: 1. Nikhil Kumar Das, Cuttack (1.80m), 2. Saroj Kumar Lugun, Kendrapara (1.73m), 3. Ananta Kumar Swain, Jagatsinghpur (1.73m). Triple jump: 1. Hadibandhu Soren, Khurda (12.87m), 2. Pratyush Prakash Singh, Sundargarh (12.77m), 3. Sidhant Bhuyan, Kandhamal (12.64m). Shot put: 1. Samir Kumar Lenka, Cuttack (12.53m), 2. Deepak Biswal, Puri (11.97m), 3. Somyakanta Nayak, Jagatsinghpur (11.96m). Javelin: 1. Nakula Deba Munda, Cuttack (50.05m), 2. Ratnakar Panigrahi, Kandhamal (49.99m), 3. Narasinga Majhi, Malkangiri (48.84m). Decathlon: 1. Panchu Majhi, Rayagada (4225p), 2. Pabitra Behera, Sonepur (2914p), 3. Tarun Mirdha, KIIT (2864p).

BOYS-20: Javelin: 1. Shishir Guru, Bhubaneswar (54.79m), 2. Anirban Jena, Cuttack (52.60m), 3. Arabinda Kodamasingh, Khurda (47.03m). 400m Run: 1. Sahil Kiro, Sundargarh (51.3s), 2. Sushanta Moharana, Keonjhar (52.8s), 3. Jitendra Matari, Bolangir (53.7s). 1500m Run: 1. Akash Singh, Cuttack (4:23.7s), 2. Dilip Nayak, Bhubaneswar (4:24.0s), 3. Subrajit Das, Bhadrak (4:26.1s). 110m Hurdles: 1. Dakhin Baskey, Mayurbhanj (15.6s TT), 2. Debi Prasad Kar, Cuttack (15.7s TT). 10000m Race walking: 1. Raja Singh, Jharsuguda (51:50.20s), 2. Rohan Kumar Pandit, Cuttack (57:53.0s), 3. Subham Jyoti Nayak, Angul (58:48.9s). Triple jump: 1. Bhima Soren, Bhubaneswar (13.00m), 2. Jasbir Nayak, Kalahandi (12.96m), 3. Rashmi Ranjan Patra, Kendrapara (12.73m). Shot put: 1. Lakchuman Sharma, Cuttack (13.87m), 2. Soumya Ranjan Behera, Cuttack (12.76m), 3. Suvendu Deo, Jajpur (12.51m).

GIRLS-14: 600m Run: 1. Daita Hantal, Koraput (1:49.2s), 2. Samarika Sahoo, Jagatsinghpur (1:50.7s), 3. Serya Priyadarshini, Cuttack (1:56.3s). Long jump: 1. Ahalya Lakra, Sundargarh (4.33m), 2. Janhabi Bada, Sundargarh (4.06m), 3. Pragya Bharati Pradhan, Balasore (4.05m).

GIRLS-16: 400m Run: 1. Jamuna Tudu, Bhubaneswar (1:03.7s), 2. Seema Dhan, KIIT (1:04.5s), 3. Sonali Murmu, Bhubaneswar (1:04.5s). 100m Hurdles: 1. Sabita Toppo, Bhubaneswar (15.0s, *NMR), 2. Suchismita Behera, Bhubaneswar (19.3s), 3. Rameswari Gond, Sundargarh (19.3s). 3000m Race walking: 1. Nisha Barik, Deogarh (16:14.4s, *NMR), 2. Lazarani Behera Bhubaneswar (16:33.0s, *BMR), 3. Tisha Barik, Deogarh (16:55.6s). Long jump: 1. Jamuna Tudu, Bhubaneswar (5.02m), 2. Preeti Priyanka Lakra, Sundargarh (4.86m), 3. Deepanjali Minz, RSP (4.74m). Discus: 1. Deepa Singh, Mayurbhanj (25.55m), 2. Samiya Murmu, Sundargarh (25.13m), 3. Sonia Lakra, Sundargarh (20.15m).

GIRLS-18: 400m Run: 1. Baisnabi Hati, Jharsuguda (1:04.5s), 2. Barsa Singh, Mayurbhanj (1:09.8s), 3. Rina Majhi, Sundargarh (1:12.0s). 1500m Run: 1. Milli Manji, Cuttack (5:14.6s), 2. Sanjana Minz, Sundargarh (5:29.7s), 3. Mita Goipai, Mayurbhanj (5:38.3s). 100m Hurdles: 1. Srabani Moharana, Cuttack (18.1s), 2. Subhalaxmi Pattanaik, Cuttack (18.7s), 3. Swagatika Palai, Bhubaneswar (20.1s). 5000m Race walking: 1. Puja Parida, Angul (29:49.2s), 2. Tina Mallik, Cuttack (31:10.1s). Long jump: 1. Kajol Majji, KIIT (5.14m), 2. Kusmita Bhuyan, Sundargarh (4.61m), 3. Ananya Singh, Jharsuguda (4.51m). Discus: 1. Netramani Singh, Mayurbhanj (32.40m), 2. Janbhi Tripathy, Cuttack (27.78m), 3. Jamuna Chattar, Angul (26.18m).

GIRLS-20: 400m Run: 1. Sukhi Baskey, Sundargarh (59.0s), 2. Subham Jyoti Singh, Jagatsinghpur (1:08.8s), 3. Laxmi Nayak, Mayurbhanj (1:09.4s). 1500m Run: 1. Puja Behera, Balasore (5:28.6s), 2. Pujarani Behera, Nayagarh (5:44.2s), 3. Sahina Parween, Sambalpur (5:57.8s). 100m Hurdles: 1. Rashmini Majhi, Cuttack (15.7s), 2. Jyoshna Sabar, Bhubaneswar (16.3s), 3. Rani Munda, Sambalpur (21.1s). 10000m Race walking: 1. Tejaswini Kispotta, Cuttack (58:51.2s), 2. Malati Murmu, KIIT (1:02:48.8s), 3. Papiya Mallick, Cuttack (1:15:32.1s). Discus: 1. Eva Dang, Sundargarh (32.92m), 2. Sameeksha Nanda, Bolangir (26.67m), 3. Arpita Parida, RSP (24.93m).

MEN: 400m Run: 1. Bighnaraj Miridia, Odisha Police (49.8s), 2. Debasis Pattnaik, Dhenkanal (50.9s), 3. Subrat Kumar Mohanty, Dhenkanal (51.8s). 1500m Run: 1. Bhimsen Janka, Cuttack (4:07.4s), 2. Roshan Minz, Cuttack (4:09.3s), 3. Jagannath Das, RSP (4:10.8s). 110m Hurdles: 1. Amit Kumar Mohanta, Odisha Police (15.6s), 2. Sukadev Mohanty, Cuttack (16.5s), 3. Shri D Mahanta, Post & BSNL (17.6s). 20000m Race walking: 1. Krushna Ch Acharya, Ganjam (1:46:37.9s), 2. Banaj Kumar Sahoo, Angul (1:49:06.1s), 3. Fakir Mohan Liti, KIIT (2:03:34.0s). High jump: 1. Swadhin Kumar Majhi, Cuttack (1.95m), 2. Santosh Kumar Singha, Puri (1.83m), 3. Dipun Choudhury, Nayagarh (1.80m). Triple jump: 1. Sukadev Mohanty, Cuttack (13.89m), 2. Amit Kumar Mohanta, Odisha Police (13.72m), 3. Asutosh Kumar, Odisha Police (13.32m). Shot put: 1. Ranjan Kumar Sahoo, Cuttack (14.78m), 2. Hari Behera, Cuttack (14.74m), 3. Rajat Kumar Mohanty, Cuttack (13.68m). Javelin: 1. Dipankar Behera, Khurda (61.25m), 2. Prafulla Pradhan, Cuttack (60.47m), 3. Priyabrata Pradhan, Angul (57.47m). Decathlon: 1. Prabin Chhetri, Odisha Police (4455p), 2. Rajesh Kujur, Odisha Police (3944p), 3. Bikaram Yadav, Jharsuguda (3688p).

WOMEN: 400m Run: 1. Jauna Murmu, KIIT (58.7s), 2. Biplabini Sha, Keonjhar (1:01.0s), 3. Mitali Mallick, Odisha Police (1:01.8s). 1500m Run: 1. Namita Pradhan, Bargarh (5:02.1s), 2. Sasmita Mohanta, Keonjhar (5:14.6s), 3. Ambika Dila, Sundargarh (5:16.6s). 100m Hurdles: 1. Jashmin Kisku, Odisha Police (17.3s), 2. Laxmipriya Nayak, Cuttack (18.8s), 3. Priti Podh, Sambalpur (19.0s). 20000m Race walking: 1. Priyanka Mahalik, Cuttack (1:55:32.1s, *NSR), 2. Krishna Kundu, Cuttack (2:06:15.7s), 3. Chandrika Majhi, KIIT (2:34:40.5s). Discus: 1. Parbati Sethi, ECo Railway (40.65m), 2. Sukanti Singh, Cuttack (33.26m), 3. B Saini Ambika, Jharsuguda (32.36m).
---------------------------------------------------------------------------- PICS ----------------------------------------------------------------------------
TOP: Priyanka Mahalik set up New State Record in women 20000m race walking event on 29 December, 2019.
RIGHT: Nisha Barik broke Meet Record in girls-16 3km race-walk event on on 29 December, 2019.

 
   

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES