Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 SHEDULES
Back to Previous Page
   
 
  At- GOLD COAST, AUSTRALIA
 

DESCRIPTION:
*     This is the fifth time that Australia will host the multi-sport games.
*     As many as 70 nations are scheduled to participate.

DISCIPLINES: Aquatics, Diving (10), Swimming (50), Athletics (58), Badminton (6), Basketball (2), Beach volleyball (2), Boxing (16); Cycling, Mountain biking (2), Road (4), Track (20); Gymnastics, Artistic Gymnastics (14), Rhythmic Gymnastics (6); Hockey (2); Lawn bowls (10); Netball (1); Rugby sevens (2); Shooting (19); Squash (5); Table tennis (9); Triathlon (5); Weightlifting (16); Powerlifting (4); Wrestling (12).

HOCKEY:
*     Indian men’s Hockey Team are grouped with England, Pakistan, Malaysia and Wales in Pool B.
*     Indian women’s team will face-off with England, South Africa, Malaysia and Wales in Pool A.
*     Each team will play every other team within their pool during the preliminary round matches from April 5-11 before the top two teams in each pool advance to the semi-final and medal matches from April 12-14.
*     The Indian men`s team have previously lost the Commonwealth Games final to Australia twice in 2014 and 2010.
*     The only time the Indian women won gold at the Commonwealth Games was in 2002.
*     Indian men’s team will play their four pool league matches against Pakistan, Wales, Malaysia and England on April 7, 8, 10 and 11 respectively.
*     Indian women’s team will play their four pool league matches against Wales, Malaysia, England and South Africa on April 5, 6, 8 and 10 respectively.

INDIAN ATHLETICS SQUAD:
Men:
Jinson Johnson (500m), Dharun Ayyasamy (400m hurdles, 4x400m relay), Tejaswin Shankar (high jump), Siddharth Yadav (high jump), Sreeshankar (long jump), Arpinder Singh (triple jump), Rakesh Babu Arayan Veerttil (triple jump), Tajinderpal Singh Toor (shot put), Neeraj Chopra (javelin throw), Vipin Kasana (javelin throw), Irfan Kolothum Thodi (20km race walk), Manish Singh Rawat (20km race walk), Muhammed Anas Yahiya (4x400m relay), Jeevan Karekoppa Suresh (4x400m relay), Amoj Jacob (4x400m relay), Kunhu Mohammed Puthanpurakkal (4x400m relay), Jithu Baby (4x400m relay), Arokiya Rajiv (4x400m relay).
Women: Hima Das (200m & 400m, 4x400m relay), Suriya Longanathan (10000m), Nayana James (long jump), Neena Pinto (long jump), Seema Punia (discus throw), Navjeet Kaur Dhillon (discus throw), Purnima Hembram (heptathlon), Soumya Baby (20km race walk), Khushbir Kaur (20km race walk), Poovamma Raju Machettira (4x400m relay), Sonia Baishya (4x400m relay), Saritaben Laxmanbhai Gayakwad (4x400m relay), Juana Murmu (4x400m relay).

WEIGHTLIFTING:
*     As many as 16 India weightlifters, including Saraswati Rout from Odisha, have qualified for this Games.

SQUAD:
Men:
Gururaja (56kg), Muthupandi Raja (62kg), Deepak Lather (69kg), S Sathish Kumar (77kg), Ragala Venkat Rahul (85kg), Vikas Thakur (94kg), Pardeep Singh (105kg) and Gurdeep Singh (+105kg).
Women: Saikhom Mirabai Chanu (48kg), Kh Sanjita Chanu (53kg), Saraswati Rout (58kg), Vandna Gupta (63kg), Punam Yadav (69kg), Seema (75kg), Lalchhanhimi (90kg) and Purnima Pandey (+90kg).

   
  Sponsored By -

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES