Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 SHEDULES
Back to Previous Page
   
 
  At- KIIT Indoor Stadium, BHUBANESWAR
 

ORGANISED BY: Odisha Volleyball Association, in association with KIIT Deemed to be University, under the aegis of Volleyball Federation of India
CONTACT PERSON: Dr Gaganendu Dash, Secretary, Odisha Volleyball Association (Mobile: 9437020244).

DESCRIPTION:
*     This is the first time that Senior National Volleyball Championship will be held in Odisha.
*     So far, Odisha has hosted volleyball National of any category twice and both at KIIT Deemed to be University, Bhubaneswar.
*     Junior National was held in 2009 and Sub-Junior National in 2019.
*     As many as 30 men and 27 women teams have entered the fray.
*     The championship will be conducted on league-cum-knockout format.
*     Teams have been placed in six groups in both men and women categories.
*     Odisha men have been placed in Group E with Chandigarh, Chhattisgarh, Pondicherry, Tripura and Jammu & Kashmir.
*     Odisha women will compete in Group E with Uttar Pradesh, Chandigarh, Himachal Pradesh and Pondicherry.
*     After conclusion of group league, top three finishers from Group A and B will advance to quarterfinals.
*     Other two quarterfinal berths will be filled up after play-off second round maches, featuring fourth-placed teams from Group A and B and top-placed teams from Group C, D, E and F.

ODISHA TEAMS:

MEN: Setters:
1. Sk Siraj Ali (ECo Rly), 2. Subhransu Sekhar Ojha (Bhubaneswar); Universals: 3. M Vigneswaran (ECo Rly), 4. Dipti Raj Mishra (Bhubaneswar); Centre Blockers: 5. Afsal PP (ECo Rly), 6. Pratusha Kumar Nanda, 7. Akhaya Kumar Mishra (both Bhubaneswar); Counter Attackers: 8. Ashutosh Tripathy (Bhubaneswar), 9. Papuna Swain (Odisha Police), 10. Rajesh Kumar Sahoo (Keonjhar), 11. Khageswar Jena (Balasore); Libero: 12. Prajna Sarathi Jena (Bhubaneswar). Stand-bys: 1. Bikasa Giri (Odisha Police), 2. Binod Behera (Mayurbhanj), 3. Jagannath Prasad Bala (Dhenkanal).
Officials: M M Zamma (Chief Coach), Sudhansu Bhusana Mishra, Ashutosh Verma (both Assistant Coaches), Sanjay Kumar Das (Manager), Trainer: Sixser Alok Das (Trainer).

WOMEN: Setters: 1. Sushree Sangita Jena, 2. Subhalaxmi Mallick (both Cuttack). Universals: 3. Karami Shireesa (KIIT), 4. Rasmita Barik (Cuttack); Centre Blockers: 5. Mukti Barla (KIIT), 6. Jayashree Palai (Cuttack), 7. Charisma Tete (RSP); Counter Attackers: 8. Shibani Priyadarshini, 9. Sangita Das (both KIIT), 10. Suchitra Mantri (Kendrapara), 11. Sunita Martha (Khurda); Libero: 12. Monalisa Pradhan (ECo Rly). Stand-bys: 1. Meghna Priyadarshini Barik (PPT), 2. Sasmita Mohanty (Ganjam), 3. Kousalya Majhi (Jagatsinghpur).
Officials: Jagannath Sihi (Chief Coach), Abhaya Kumar Das, Madhusmita Sahoo (both Assistant Coaches), Sushama Nanda (Manager).

   
  Sponsored By -

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES