Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 SHEDULES
Back to Previous Page
   
 
  At- TOKYO, JAPAN
 

DESCRIPTION:
*     Originally due to take place between 25 August and 6 September 2020, the event was postponed due to COVID-19 pandemic.
*     This will mark the second time Tokyo has hosted the Paralympics, as they were first hosted there in 1964 alongside the 1964 Summer Olympics.
*     The Tokyo Paralympic Games will see the introduction of badminton and taekwondo to the Paralympic programme, replacing sailing and 7-a-side football.

INDIAN CONTINGENT:

Archery (Men’s individual):
Harvinder Singh, Vive Chikara (both Recurve open), Rakesh Kumar (Compound open), Shyam Sundar Swami (Compound open).
Archery (Women’s Individual): Jyoti Baliyan (Compound open).
Athletics (Men): Devendra Jhanjharia, Ajeet Singh, Sundar Singh Gurjar (all Javelin Throw F-46). Sandeep Chaudhary, Sumit (both Javelin Throw F-64). Sharad Kumar, Mariyappan Thangavelu, Varun Singh Bhatti (all High Jump T-63). Amit Kumar, Dharambir (both Club Throw F-51). Nishad Kumar, Ram Pal (both High Jump T-47). Navdeep (Javelin Throw F-41). Sonam Rana (Shot Put F-57). Praveen Kumar (High Jump T-64). Yogesh Kathuniya, Vinod Kumar (both Discus Throw F-56). Arvind (Shot Put F-35). Ranjeet Bhati (Javelin Throw F-57). Tek Chand (Javelin Throw F-54). Arvind (Shot Put F-35). Sandi Sanjay Sagar (Mens Javelin F-64) Reserve.
Athletics (Women): Simran (100m T-13), Bhagyashri Jadhav (Shot Put F-34), Ekta Bhyan, Kashish Lakra (both Club Throw F-51).
Badminton (Men): Manoj Sarkar, Tarun Dhillon, Pramod Bhagat (SL3), Krishna Nagar, Suhas Lalinakere Yathiraj.
Badminton (Women): Palak Kohli, Paul Parmar (Women doubles).
Para Canoeing: Prachi Yadav
Powerlifting (Men): Jaideep Deswal (65 kg)
Powerlifting (Women): Sakina Khatun (50 kg)
Shooting (Men): Manish Narwal (10m Air Pistol), Singhraj (10m Air Pistol), Swaroop Mahavir Unhalkar (10m Air Rifle Standing), Deepak Saini (50m Rifle Positions, 10m Air Rifle Standing), Deepender Singh (10m Air Pistol).
Shooting (Women): Avani Lekhara (10m Air Rifle, 50m Air Rifle), Rubin Francis (10m Air Pistol).
Shooting (Mixed): Avani Lekhara, Siddharth Babu, Deepak Saini (50m Air Rifle); Deepak Saini, Siddharth Babu, Avani Lekhara (10m Air Rifle); Manish Narwal, Akash, Singhraj (50m Pistol); Rahul Jakhar, Akash (25m Pistol).
Swimming: Niranjan Mukundan (50m Butterfly), Suyash Jadhav (200m individual medley, 50m Butterfly).
Table Tennis: Bhavina Hasmukhbhai Patel, Sonalben Madhubhai Patel
Taekwondo: Aruna Singh Tomar (Women 44-49 kg)

   
  Sponsored By -

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES