Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 SHEDULES
Back to Previous Page
   
 
  At- Seven Cities in AUSTRALIA
 

ORGANISED BY: Cricket Australia, under the aegis of International Cricket Council (ICC)

PARTICIPATING TEAMS: Namibia, Netherlands, Sri Lanka, United Arab Emirates, Ireland, Scotland, West Indies, Zimbabwe, Afghanistan, Australia, England, New Zealand, Bangladesh, India, Pakistan, South Africa.

TEAM INDIA: Rohit Sharma (Captain), KL Rahul (vice-captain), Virat Kohli, Suryakumar Yadav, Deepak Hooda, Rishabh Pant (wicket-keeper), Dinesh Karthik (wicket-keeper), Hardik Pandya, R. Ashwin, Yuzvendra Chahal, Axar Patel, Jasprit Bumrah, Bhuvneshwar Kumar, Harshal Patel, Arshdeep Singh.
Standbys: Mohd Shami, Shreyas Iyer, Ravi Bishnoi, Deepak Chahar.

FIXTURE:
October 16 (Sunday): Match 1: Sri Lanka vs Namibia (Group A), Simonds Stadium, Geelong (9:30 AM). Match 2: United Arab Emirates vs Netherlands (Group A), Simonds Stadium, Geelong

October 17 (Monday): Match 3: West Indies vs Scotland (Group B), Bellerive Oval, Hobart (9:30 AM). Match 4: Zimbabwe vs Ireland (Group B), Bellerive Oval, Hobart
(1:30 PM).

October 18 (Tuesday): Match 5: Namibia vs Netherlands (Group A), Simonds Stadium, Geelong (9:30 AM). Match 6: Sri Lanka vs United Arab Emirates (Group A), Simonds Stadium, Geelong (1:30 PM).

October 19 (Wednesday): Match 7: Scotland vs Ireland (Group B), Bellerive Oval, Hobart (9:30 AM). Match 8: West Indies vs Zimbabwe (Group B), Bellerive Oval, Hobart
(1:30 PM).

October 20 (Thursday): Match 9: Sri Lanka vs Netherlands (Group A), Simonds Stadium, Geelong (9:30 AM). Match 10: Namibia vs United Arab Emirates (Group A), Simonds Stadium, Geelong (1:30 PM).

October 21 (Friday): Match 11: West Indies vs Ireland (Group B), Bellerive Oval, Hobart
(9:30 AM). Match 12: Scotland vs Zimbabwe (Group B), Bellerive Oval, Hobart (1:30 PM).

October 22 (Saturday): Match 13: New Zealand vs Australia (Super 12, Group 1), Sydney Cricket Ground, Sydney (12:30 PM). Match 14: England vs Afghanistan (Super 12, Group 1), Perth Stadium, Perth (4:30 PM).

October 23 (Sunday): Match 15: A1 vs B2 (Super 12, Group 1), Bellerive Oval, Hobart
(9:30 AM). Match 16: India vs Pakistan (Super 12, Group 2), Melbourne Cricket Ground, Melbourne (1:30 PM).

October 24 (Monday): Match 17: Bangladesh vs A2 (Super 12, Group 2), Bellerive Oval, Hobart (9:30 AM). Match 18: South Africa vs B1 (Super 12, Group 2), Bellerive Oval, Hobart (1:30 PM).

October 25 (Tuesday): Match 19: Australia vs A1 (Super 12, Group 1), Perth Stadium, Perth (4:30 PM).

October 26 (Wednesday): Match 20: England vs B2 (Super 12, Group 1), Melbourne Cricket Ground, Melbourne (9:30 AM). Match 21: New Zealand vs Afghanistan (Super 12, Group 1), Melbourne Cricket Ground, Melbourne (1:30 PM).

October 27 (Thursday): Match 22: South Africa vs Bangladesh (Super 12, Group 2), Sydney Cricket Ground, Sydney (8:30 AM). Match 23: India vs A2 (Super 12, Group 2), Sydney Cricket Ground, Sydney (12:30 PM). Match 24: Pakistan vs B1 (Super 12, Group 2), Perth Stadium, Perth (4:30 PM).

October 28 (Friday): Match 25: Afghanistan vs B2 (Super 12, Group 1), Melbourne Cricket Ground, Melbourne (9:30 AM). Match 26: England vs Australia (Super 12, Group 1), Melbourne Cricket Ground, Melbourne (1:30 PM).

October 29 (Saturday): Match 27: New Zealand vs A1 (Super 12 Group 1), Sydney Cricket Ground, Sydney (1:30 PM).

October 30 (Sunday): Match 28: Bangladesh vs B1 (Super 12, Group 2), The Gabba, Brisbane (8:30 AM). Match 29: Pakistan vs A2 (Super 12, Group 2), Perth Stadium, Perth (12:30 PM). Match 30: India vs South Africa (Super 12, Group 2), Perth Stadium, Perth (4:30 PM).

October 31 (Monday): Match 31: Australia vs B2 (Super 12, Group 1), The Gabba, Brisbane (1:30 PM).

November 1 (Tuesday): Match 32: Afghanistan vs A1 (Super 12, Group 1), The Gabba, Brisbane (9:30 AM). Match 33: England vs New Zealand (Super 12, Group 1), The Gabba, Brisbane (1:30 PM).

November 2 (Wednesday): Match 34: B1 vs A2 (Super 12, Group 2), Adelaide Oval, Adelaide (9:30 AM). Match 35: India vs Bangladesh (Super 12, Group 2), Adelaide Oval, Adelaide (1:30 PM).

November 3 (Thursday): Match 36: Pakistan vs South Africa (Super 12, Group 2), Sydney Cricket Ground, Sydney (1:30 PM).

November 4 (Friday): Match 37: New Zealand vs B2, (Super 12, Group 1), Adelaide Oval, Adelaide (9:30 AM). Match 38: Australia vs Afghanistan (Super 12, Group 1), Adelaide Oval, Adelaide (1:30 PM).

November 5 (Saturday): Match 39: England vs A1 (Super 12, Group 1), Sydney Cricket Ground, Sydney (1:30 PM).

November 6 (Sunday): Match 40: South Africa vs A2 (Super 12, Group 2), Adelaide Oval, Adelaide (5:30 AM). Match 41: Pakistan vs Bangladesh (Super 12, Group 2), Adelaide Oval, Adelaide (9:30 AM). Match 42: India vs B1 (Super 12, Group 2), Melbourne Cricket Ground, Melbourne (1:30 PM).

November 9 (Wednesday): Match 43: TBC vs TBC (1st Semi-Final), Sydney Cricket Ground, Sydney (1:30 PM).

November 10 (Thursday): Match 44: TBC vs TBC (2nd Semi-Final), Adelaide Oval, Adelaide (1:30 PM).

November 13 (Sunday): Match 45: TBC vs TBC (Final), Melbourne Cricket Ground, Melbourne (1:30 PM).

   
  Sponsored By -

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES