Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 SHEDULES
Back to Previous Page
   
 
  At- CUTTACK
 

ORGANISED BY: Odisha Cricket Association
CONTACT PERSON: OCA Secretary Asirbad Behera (Mobile: 09437055464)


GROUPINGS FOR PRELIMINARY LEAGUE:
Group-A:
Balasore, KIIT, Angul, Bolangir
Group-B: Rourkela, Bargarh, Dhenkanal, Kalahandi
Group-C: Khurda, Jagatsinghpur, Malkangiri, Sonepur
Group-D: Jharsuguda, Paradeep, Nabarangpur, Rayagada
Group-E: Ganjam, Kendrapara, Koraput, Bhadrak
Group-F: Sambalpur, Gajapati, Nayagarh, Nuapada
Group-G: Sundargarh, Puri, Deogarh, Keonjhar
Group-H: Jajpur, Mayurbhanj, Boudh, Phulbani


PRELIMINARY LEAGUE FIXTURE (One-day, 50-over matches):
May 10: Balasore vs KIIT, Rourkela vs Bargarh, Angul vs Bolangir, Dhenkanal vs Kalahandi.
May 11: Balasore vs Angul, Rourkela vs Dhenkanal, Bargarh vs Kalahandi, KIIT vs Bolangir.
May 12: Balasore vs Bolangir, Rourkela vs Kalahandi, Bargarh vs Dhenkanal, KIIT vs Angul.
May 14: Khurda vs Jagatsinghpur, Malkangiri vs Sonepur, Jharsuguda vs Paradeep, Nabrangpur vs Rayagada, Ganjam vs Kendrapara, Koraput vs Bhadrak.
May 15: Khurda vs Malkangiri, Jagatsinghpur vs Sonepur, Jharsuguda vs Nabrangpur, Paradeep vs Rayagada, Ganjam vs Koraput, Kendrapara vs Bhadrak.
May 16: Khurda vs Sonepur, Jagatsinghpur vs Malkangiri, Jharsuguda vs Rayagada, Paradeep vs Nabrangpur, Ganjam vs Bhadrak, Kendrapara vs Koraput.
May 18: Sambalpur vs Gajapati, Nayagarh vs Nuapada, Sundargarh vs Puri, Deogarh vs Keonjhar, Jajpur vs Mayurbhanj, Boudh vs Phulbani.
May 19: Sambalpur vs Nayagarh, Gajapati vs Nuapada, Sundargarh vs Deogarh, Puri vs Keonjhar, Jajpur vs Boudh, Mayurbhanj vs Phulbani.
May 20: Sambalpur vs Nuapada, Gajapati vs Nayagarh, Sundargarh vs Keonjhar, Puri vs Deogarh, Jajpur vs Phulbani, Mayurbhanj vs Boudh.


SUPER LEAGUE GROUPINGS:
Group-I:
Winners of Group A, E and Bhubaneswar-A
Group-II: Winners of Group B, F and Bhubaneswar-B
Group-III: Winners of Group C, G and Cuttack-A
Group-IV: Winners of Group D, H and Cuttack-B


SUPER LEAGUE MATCHES (Two-day / 90 overs):
May 22 & 23:
Bhubaneswar-A vs Group-A winners, Bhubaneswar-B vs Group-B winners, Cuttack-A vs Group-C winners, Cuttack-B vs Group-D winners.
May 24 & 25: Group-A winners vs Group-E winners, Group-B winners vs Group-F winners, Group-C winners vs Group-G winners, Group-D winners vs Group-H winners.
May 27 & 28: Bhubaneswar-A vs Group-E winners, Bhubaneswar-B vs Group-F winners, Cuttack-A vs Group-G winners, Cuttack-B vs Group-H winners.


SEMIFINALS (Four-day matches): May 30 to June 2
FINAL (Four-day match): June 4 to 7

   
  Sponsored By -

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES